Academic All-District Track/Cross Country & First In Class (2016)

The College Sports Information Directors of America (CoSIDA) has announced the 2016 Academic All-District Men’s Track & Field/Cross Country teams, including Division I, II, III, and college (division). All First Team Academic All-District selections advance to the national Capital One Academic All-American ballot.

There are 14 Tau Beta Pi members that have been named to the 2016 Capital One Academic All-District Men’s Track & Field/Cross Country teams: (See the full list)

NCAA Division I: First team (District 1)
Matti D. Groll – (MA H 2017), biomedical engineering at Boston University (chapter recording secretary)
NCAA Division III: First team (District 1)
1. Mitchell Black Jr – (MA D 2016), mechanical engineering & astrophysics at Tufts University
2. D. Carrington Motley – (MA B 2016), mechanical engineering at MIT
3. Arinze C. Okeke – (MA B 2017), biological engineering at MIT (past chapter vice president)
NCAA Division III: First team (District 3)
1. Jesse W. Coull – (NY M 2016), mechanical engineering at Union College
2. Jeremy D. Hassett – (NY K 2016), audio & music engineering at University of Rochester
NCAA Division I: First team (District 4)
Joe M. Williams – (AL B 2016), civil engineering at University of Alabama
NCAA Division II: First team (District 4)
1. Wyatt A. Hartman – (OH N 2017), mechanical engineering at Cedarville University
2. Forrest J. Thayer – (OH N 2016), mechanical engineering at Cedarville University (past chapter president and TBP scholar)
NCAA Division III: First team (District 4)
Tom Zamorski – (PA I 2016), biomedical engineering at Widener University (chapter president)
NCAA Division II: First team (District 5)
1. Matthew P. Graves – (FL I 2017), aerospace engineering at Embry-Riddle Aeronautical University
2. Daniel C. Schultz – (FL Z 2016), mechanical engineering at Florida Tech
NCAA Division I: First team (District 7)
Evan Karakolis – (TX G 2016), mechanical engineering at Rice University (three-time All-Academic honoree)
NCAA Division III: First team (District 7)
Brendan S. Smyth – (IN B 2017), biomedical engineering at Rose-Hulman Institute of Technology

Τ

Graduating biomedical engineering senior Gabi S. Green, NJ A 2016, is one of three students from the class of 2016 at Stevens Institute of Technology that has been recognized as “First in Class” for graduating with a perfect 4.0 GPA. According to the news article, Green was also active on campus as scholarship vice president for Sigma Delta Tau Sorority, founder and president of the Commuter Student Union, and as vice president of Alpha Eta Mu Beta National Biomedical Engineering chapter.

Green also conducted undergraduate research and will be working at Integra Life Sciences, the number one artificial skin manufacturer where she will be a part of a 3-year rotational associates’ program, after graduation.

Β

The College Sports Information Directors of America (CoSIDA) has announced the 2016 Academic All-District Women’s Track & Field/Cross Country teams, including Division I, II, III, and college (division). All First Team Academic All-District selections advance to the national Capital One Academic All-American ballot.

There are nine Tau Beta Pi members that have been named to the 2016 Capital One Academic All-District Women’s Track & Field/Cross Country teams: (See the full list)

NCAA Division III: First team (District 1)
Liz M. Pellegrini – (MA A 2016), biomedical engineering at Worcester Polytechnic Institute
NCAA Division I: First team (District 3)
Kaitlyn E. Kramer – (NC A 2016), chemical & textile engineering at North Carolina State University
NCAA Division III: First team (District 3)
1. Maddie E. Dery – (NY G 2017), chemical engineering at Rensselaer Polytechnic Institute
2. Jaime Lord – (NY G 2017), aeronautical engineering at Rensselaer Polytechnic Institute
3. Catherine A. Knox – (NY K 2016), mechanical engineering at University of Rochester
4. Andrea M. Ukleja – (NY G 2016), mechanical engineering at Rensselaer Polytechnic Institute
NCAA Division II: First team (District 5)
Marina A. DeBiasi – (FL Z 2018), chemical engineering at Florida Tech
NCAA Division III: First team (District 7)
Kelsey R. Aamoth – (OH A 2016), biomedical engineering at Case Western Reserve University
NCAA Division I: First team (District 8)
Anna L. DuBois – (NV A 2017), materials science & engineering at University Nevada, Reno

Π

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: